home → Historia miasta

Historia miasta

Sucha Beskidzka – Historia miasta

Prze³om XIV i XV wieku to okres w dziejach Polski kiedy tron dzier¿y³ W³adys³aw Jagie³³o. Wówczas znaczne czê¶ci Beskidów pozostawa³y z dala od najwa¿niejszych wydarzeñ historycznych ówczesnego ¶wiata. Jednak na terenach ¶ródgórskich dolin coraz odwa¿niej postêpowa³o osadnictwo i powstawa³y nowe miejscowo¶ci. Jedn± z takich miejscowo¶ci by³a Sucha, na której lokacjê zezwoli³ w 1405 roku Ksi±¿e O¶wiêcimski Jan II. Obszar, na którym zosta³a ulokowana osada le¿a³ wówczas na granicy Ksiêstwa O¶wiêcimskiego, a nastêpnie wydzielonego z jego czê¶ci Ksiêstwa Zatorskiego.

O najwcze¶niejszym okresie dziejów Suchej wiemy niewiele. W 1564 roku na sejmie w Warszawie praw do osady dochodzi³ szlachcic Strza³a. To w³a¶nie Strza³owie byli pierwszymi w³a¶cicielami miejscowo¶ci, potem przesz³a ona w posiadanie S³upskich.

W roku 1554 Stanis³aw S³upski sprzeda³ Such± krakowskiemu z³otnikowi (nota bene swojemu przysz³emu ziêciowi) Gaspare Catiglione, który po uzyskaniu nobilitacji przybra³ od swojej posiad³o¶ci polskie nazwisko Kacper Suski. Kacper by³ pierwszym panem na zamku suskim. W miejscu drewnianego dworku S³upskich postawi³ murowany dwór obronny, który mia³ siê staæ na kilkaset kolejnych lat g³ównym o¶rodkiem administracyjnym, kulturalnym i gospodarczym okolicznych terenów. Za czasów Suskiego, Sucha by³a znacz±cym punktem na drodze ³±cz±cej Zator z osadami po³o¿onymi w górnym biegu rzeki Skawy. Po ¶mierci Kacpra Suskiego ca³y maj±tek przeszed³ w posiadanie jego synów, którzy niestety popadaj±c w ogromne d³ugi s± zmuszeni sprzedaæ swoje ziemie. I tak na prze³omie XVI i XVII wieku Sucha przesz³a na w³asno¶æ mo¿nego rodu Komorowskich, w których rêkach znajdowa³y siê liczne ziemie na pograniczu polsko – wêgierskim.

Wraz ze ¶mierci± g³owy rodu Krzysztofa Komorowskiego, posiad³o¶ci którymi zarz±dza³ podzielono na trzy czê¶ci, a Sucha trafi³a w rêce Piotra Komorowskiego. Od tej pory mowa ju¿ o „Pañstwie suskim”, z centrum na zamku w Suchej.

Piotr Komorowski by³ jedn± z najbardziej zas³u¿onych postaci w historii miasta. Nie tylko utrwali³ rolê Suchej jako centralnego o¶rodka administracyjnego, ale tak¿e zadba³ o jej rozwój spo³eczno – kulturalny. W latach 1608 – 1614 rozbudowa³ dwór obronny Kacpra i przekszta³ci³ go w magnack±, renesansow± rezydencjê, wzoruj±c siê na Zamku królewskim na Wawelu, st±d Zamek suski nazywany jest nie bez powodu „Ma³ym Wawelem”. Piotr ufundowa³ te¿ i postawi³ w Suchej ko¶ció³ parafialny, jako wotum wdziêczno¶ci za cudowne uzdrowienie oka.

Po bezpotomnej ¶mierci Piotra w 1640 roku wszystkie dobra suskie trafi³y w rêce jego bratanka – Krzysztofa Komorowskiego, który niestety zmar³ tragicznie w 1647 roku, w dniu chrzcin swojej córeczki – Konstancji Krystyny.

Konstancja Krystyna w 1665 roku wysz³a za ma¿ za Jana II Wielopolskiego, pó¼niejszego Kanclerza Wielkiego Koronnego, a Sucha pozosta³a w rêkach Wielopolskich przez niemal 200 lat. W tym okresie na kartach historii szczególnie zapisa³a siê Anna Wielopolska, która sprawowa³a rz±dy na zamku suskim od 1963 roku. Przeprowadzi³a liczne reformy, rozbudowa³a zamek o kolejn± wie¿ê, przekszta³ci³a wygl±d parku przy zamku, nadaj±c mu symetryczni i elegancki styl francuski. Z rodem Wielopolskich wi±¿e siê te¿ rozbudowa ku¼nic czyli dawnych hut ¿elaza, dzia³aj±cych w Suchej do 2 po³. XIX w. to w³a¶nie w tym czasie król August III nada³ Suchej przywileje zezwalaj±ce na przeprowadzanie ³±cznie 12 jarmarków rocznie.

Warto zaznaczyæ, ¿e herbem Wielopolskich by³ Starykoñ, do którego nawi±zuje obecny herb miasta.

 

Pod koniec XIX wieku Sucha ponownie sta³a siê centrum ¿ycia gospodarczego. W 1884 otwarto liniê kolei transwersalnej, która prowadzi³a z Wiednia przez ¯ywiec i Nowy S±cz do Husiatynia ko³o Lwowa, sk±d bieg³y drogi do Krakowa. Od tej pory kolej by³a jednym z g³ównych ¼róde³ utrzymania mieszkañców, a Such± jeszcze przez wiele lat nazywano „miastem kolejarzy”.

3 lipca 1896 Sucha na mocy Ustawy Gminnej, nadanej przez cesarza Franciszka Józefa otrzyma³a prawa miejskie. Wystara³ siê o nie hrabia W³adys³aw Branicki. Po raz pierwszy mieszkañcy miasteczka mieli prawo wybieraæ w³adze miasta, która mia³y reprezentowaæ ich interesy.

W 2. po³owie XIX wieku „pañstwo suskie” jako organizm administracyjny przesta³o istnieæ, w rêkach jego dotychczasowych w³a¶cicieli – którymi wówczas byli ju¿ Braniccy – pozosta³ jednak suski zamek oraz spory maj±tek w samej Suchej i jej najbli¿szej okolicy. Jego ostatnim prywatnym w³a¶cicielem przed II wojn± ¶wiatow± by³ Juliusz Tarnowski, który otrzyma³ go w spadku po swojej matce, Annie z Branickich.
Z nazwiskiem Branickich wi±¿e siê powstanie wspania³ej kolekcji biblioteczno-muzealnej na zamku, w swoim czasie jednej z najwiêkszych bibliotek prywatnych na ziemiach polskich. Zbiory te niestety uleg³y podczas II wojny ¶wiatowej czê¶ciowemu zniszczeniu, a ocala³a czê¶æ wesz³a w sk³ad ró¿nych bibliotek i archiwów na terenie kraju.
Sucha a¿ do wybuchu II wojny ¶wiatowej w 1939 roku stanowi³a czê¶æ powiatu z siedzib± w ¯ywcu. Podczas okupacji niemieckiej Sucha zosta³a w³±czona bezpo¶rednio do Rzeszy jako graniczna miejscowo¶æ. W okresie powojennym, do 1956 roku miasto nale¿a³o wci±¿ do powiatu ¿ywieckiego, a w latach 1956-75 na mapie administracyjnej kraju po raz pierwszy pojawi³ siê powiat suski. Oba powiaty – ¿ywiecki i suski – stanowi³y czê¶æ województwa krakowskiego. W 1964 roku do tradycyjnej, dawnej nazwy miasta, dodano oficjalnie drugi cz³on – „Beskidzka”, jednoznacznie identyfikuj±cy miejsce jego po³o¿enia na mapie Polski. W wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1975 roku, polegaj±cej na likwidacji powiatów i utworzeniu 49 ma³ych województw, Sucha Beskidzka zosta³a w³±czona do nowo utworzonego województwa bielskiego.
Od 1 stycznia 1999 roku Sucha Beskidzka znów jest miastem powiatowym, zgodnie z tradycjami historyczno-kulturowymi wchodz±c w sk³ad województwa ma³opolskiego.

W wyniku pierwszych wolnych wyborów, które odby³y siê w maju 1990 roku suska spo³eczno¶æ na okres czteroletniej kadencji wybra³a nowe w³adze. W dniu 16 czerwca 1990 roku Rada Miejska na stanowisko burmistrza powo³a³a Ryszarda Listwana, który funkcjê tê pe³ni³ do 10 marca 1995 roku. Nastêpnie zgodnie z  uchwa³± z dnia 5 kwietnia 1995 roku burmistrzem miasta zosta³  Andrzej Siwiec. W dniu 27 pa¼dziernika 2002 roku po raz pierwszy odby³y siê bezpo¶rednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Najwiêksz± ilo¶æ g³osów zdobyli: Stanis³aw Lichosyt i Wit Mateusz Sarlej. Poniewa¿ ¿aden z kandydatów nie uzyska³ 50% poparcia, w dniu 10 listopada dosz³o do drugiej tury wyborów. Wit Mateusz Sarlej wycofa³ swoj± kandydaturê, a do walki o stanowisko burmistrza stan±³ trzeci z kandydatów Andrzej Ludwikowski. Ostatecznie w wyborach zwyciê¿y³ Stanis³aw Lichosyt, który na burmistrza miasta wybierany by³ kolejno w 2006, 2010, 2014 roku. Funkcje tê sprawuje do chwili obecnej.

Niew±tpliwie najistotniejszym wydarzeniem w najnowszej historii miasta  by³o rozwi±zanie kwestii w³asno¶ci zamku suskiego. W roku 1996 Gmina Sucha Beskidzka przejê³a budynek od Skarbu Pañstwa i dok³ada³a wszelkich starañ, aby odzyska³ on swoj± ¶wietno¶æ. Niestety pomimo nak³adu prac oraz zaanga¿owania samorz±du realizacja tego zadania stanê³a w latach 2007-2016 pod znakiem zapytania wskutek roszczeñ spadkobierców ostatnich prywatnych w³a¶cicieli zamku.

Ostatecznie w dniu 4 kwietnia 2016 roku burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanis³aw Lichosyt oraz przedstawiciel rodu Tarnowskich, W³adys³aw Juliusz Tarnowski podpisali akt notarialny, na mocy którego gmina Sucha Beskidzka odkupi³a zamek wraz z przyleg³ym parkiem, staj±c siê jego  jedynym prawowitym w³a¶cicielem.

Zakup nieruchomo¶ci umo¿liwi³ pozyskanie funduszy unijnych na przeprowadzenie kompleksowego remontu zamku, który zakoñczy³ siê w 2018 roku.

Obecnie zamek pe³ni rolê centrum kulturalnego miasta i regionu. W jego wnêtrzach funkcjonuj±: Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej wraz z  Punktem Informacji Turystycznej, Wy¿sza Szko³a Turystyki i Ekologii oraz restauracja i hotel „Kasper Suski”. W zachodniej czê¶ci parku zamkowego w tzw. „Domku Ogrodnika” mie¶ci siê Dzia³ Etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej obrazuj±cy ¿ycie mieszkañców regionu: Górali Babiogórskich i Górali ¯ywieckich.

Jedn± z najwiêkszych inwestycji miejskich ostatnich lat by³a budowa Centrum Kultury i Filmu im. Billy”ego Wildera. Budowa centrum rozpoczê³a siê wiosn± 2019 roku i podyktowana by³a potrzeb± odpowiedniego zaplecza na dzia³alno¶æ artystyczn± mieszkañców oraz organizacjê wydarzeñ kulturalnych. Znajduje siê tu sala widowiskowo-kinowa na 300 osób, garderoba, zaplecze artystyczne, wielofunkcyjna sala przeznaczona na zajêcia muzyczne, taneczne, ale równie¿ na konferencje i spotkania. Mieszcz± siê tu pracownie muzyczne i edukacyjne. W centrum swoj± siedzibê maj± dwie miejskie instytucje kultury: Miejski O¶rodek Kultury oraz Biblioteka Suska im. dra Micha³a ¯migrodzkiego.

 

 

 

 

 

 


 


 


 
 

 





      Historia miasta - 1


    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: