homeCiekawostki → Doktor Jan Gawlik

Doktor Jan Gawlik

 

 

Jan Pawe³ Gawlik urodzi³ siê 20 czerwca 1836 roku w Pisarzowicach koto Bia³ej, w patriotycznej rodzinie w³o¶ciañskiej. Jego rodzice, Anna i Marcin Jan, pragn±c by ich syn wst±pi³ na sieczkê duchown± zapewnili mu staranne wykszta³cenie. Nauki pobiera³ w szkotach w Cieszynie i w Bochni, a nastêpnie w Gimnazjum ¶w. Anny w Krakowie. Studia lekarskie rozpocz±³ w roku 1858 na Uniwersytecie w Krakowie. W wieku 22 lat, na pierwszym roku studiów zosta³ sekretarzem zarz±du Towarzystwa Bratniej Pomocy. 

Po wybuchu Powstania Styczniowego, bêd±c studentem pi±tego roku medycyny, zosta³ mianowany dziesiêtnikiem pod dowództwem majora Lipiñskiego. Wykonuj±c rozkazy prze³o¿onego sprowadzi³ z Polanki Wielkiej do Krakowa oficera artylerii - G³uchowskiego. Nastêpnie wraz z dru¿yn± powstañcz± mia³ siê udaæ na front, lecz od tego zamiaru odwiód³ go prof. J. Szujski.

Od tej pory, przygotowuj±c siê do doktoratów, pracowa³ pod kierunkiem prof. A. Bryka w klinikach krakowskich, gdzie leczy³ i opatrywa³ miedzy innymi rannych powstañców. Na skutek nieprzyjaznego stosunku prof. A. Bryka do Polaków i powstania, Jan Gawlik po otrzymaniu doktoratów z medycyny wewnêtrznej i chirurgii (1864 rok) rozpocz±³ pracê w klinice prof. J. K. Dietla jako adiunkt. Wówczas zaczê³a siê jego dzia³alno¶æ pedagogiczna. W trakcie wyjazdów prof. J. K. Dietla do Wiednia, Jan Gawlik zastêpowa³ go, a jego prelekcje na Uniwersytecie s³uchano z wielkim zainteresowaniem. W okresie adiunktury dr Jan Gawlik, publikowa³ w „Przegl±dzie lekarskim".

Po odsuniêciu z Uniwersytetu prof. J. K. Dietla, jego miejsce zaj±³ prof. K. Gilewski, wykazuj±cy przyjazny stosunek do dzia³alno¶ci m³odego lekarza. Przez pó³tora roku, bêd±c adiunktem, Jan Gawlik opiekowa³ siê powstañcami i pisa³ instrukcje medyczne na ich u¿ytek. Jednak¿e zosta³ zadenuncjowany, a nastêpnie zwolniony ze swego stanowiska za dzia³alno¶æ konspiracyjna.

W wyniku owych zdarzeñ, pozosta³a mu jedynie prywatna praktyka lekarska. Wraz z ¿on± Mari±, przeniós³ siê na prowincje i obj±³ prace w Przegini Duchowej w pobli¿u Krakowa, a pó¼niej pracowa³ jako lekarz zdrojowy w ¯egiestowie.

Jesieni± 1868 roku, prof. J. K. Dietl poleci³ zdolnego lekarza Aleksandrowi hr. Branickiemu w Suchej, który zatrudni³ dr. Jana Gawlika na stanowisku lekarza skarbowego dóbr Branickich. Sw± dzia³alno¶æ rozpocz±³ od kszta³towania potrzebnej w ¶rodowisku o¶wiaty medycznej i sanitarnej. W rok po objêciu posady (1869 rok) zorganizowa³ w Suchej Oddzia³ Towarzystwa Pedagogicznego.

W Suchej dr Jan Gawlik zas³yn±³ jako po³o¿nik, chirurg oraz lekarz kolejowy. Jako aktywny spo³ecznik powo³a³ do ¿ycia Ochotnicz± Stra¿ Po¿arn± w Suchej oraz byt za³o¿ycielem gniazda „Soko³a” w Suchej (Towarzystwa Gimnastycznego „Sokó³").

W 1870 roku na ¶wiat przyszed³ jego syn - Jan Gawlik, który poszed³ w ¶lady ojca i z czasem obj±³ funkcje dyrektora szpitala w Nowym Targu.

W okresie I Wojny ¦wiatowej Sucha by³a punktem pomocy lekarskiej dla rannych ¿o³nierzy. Po zwiniêciu szpitala wojennego i stacji chorych od kwietnia 1917 roku w Zamku zlokalizowany zosta³ szpital Czerwonego Krzy¿a dla rekonwalescentów na 1200 ³ó¿ek, którymi opiekowa³y siê siostry nazaretanki. Prawdopodobnie w tej placówce równie¿ udziela³ siê dr Jan Gawlik.

 

Do koñca swoich dni dr Jan Gawlik przyjmowa³ chorych, darz±cych go bezgranicznym zaufaniem. We wrze¶niu  1927 roku, maj±c 91 lat, napisa³ swój ostatni artyku³, po¶wiêcony swojemu mistrzowi prof. J. K. Dietlowi. Przed ¶mierci± przekaza³ swe rêkopisy, korespondencje z czasów Powstania Styczniowego, uwagi o powstaniu oraz opis w³asnego ¿ycia Bibliotece Branickich w Suchej.

Dr Jan Gawlik zmar³ 6 kwietnia 1928 roku w wyniku zapalenia op³ucnej. Zosta³ pochowany w rodzinnym grobowcu na suskim cmentarzu, którego projekt przypisywany jest Teodorowi Talowskiemu, jednemu z najwa¿niejszych polskich architektów prze³omu XIX i XX wieku.

W 1984 roku dr Jan Gawlik zosta³ patronem Szpitala Rejonowego w Suchej Beskidzkiej.

 

Fot. Doktor Jan Gawlik oraz pocztówka z zamkiem suskim, Zbiory archiwalne MMSB.




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: