homeCiekawostki → 4 maja - Dzień Garncarza

4 maja - Dzień Garncarza

Dzisiaj tj. 4 maja w kalendarzu świąt nietypowych obchodzimy Dzień Garncarza. Kiedyś jeden z najważniejszych zawodów, dziś już zapomniany i coraz mniej praktykowany.  

Wytwarzanie naczyń i garnków sięga początków ludzkości. Dzięki znaleziskom archeologicznym wiemy, że pierwsze naczynia wytwarzano w neolicie ok. 5400 lat p.n.e.

Technika wyrabiania naczyń nie zmieniła się tak bardzo na przestrzeni lat. Początkowo lepiono naczynia z gliny, a następnie wypalano je w ognisku.

W czasach średniowiecznych pracownie garncarskie znajdowały się w każdym większym mieście. Na przełomie XIX i XX wieku pracownie wyparły fabryki, które w pewien sposób zakończyły przemysł garncarski w Polsce.

Z okazji dzisiejszego nietypowego święta zapraszamy na zajęcia edukacyjne poświęcone ginącym zawodom.  Na tej lekcji muzealnej uczestnicy poznają zapomniane już profesje, które były wykonywane na wsi i w mieście. Na koniec zajęć zamieniają się właśnie w garncarzy i przy pomocy gliny samoutwardzalnej tworzą wymyślone przez siebie przedmioty.

Serdecznie zapraszamy!

Rezerwacja zajęć: tel.: (33) 874 26 05 (wew.21)  4 maja - Dzień Garncarza  - 1
  4 maja - Dzień Garncarza  - 2
  4 maja - Dzień Garncarza  - 3


  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: