homeCiekawostki → Międzynarodowy Dzień Ptaków

Międzynarodowy Dzień Ptaków

Międzynarodowy Dzień Ptaków – 1 kwietnia

 

1 kwietnia to nie tylko prima aprilis i dzień robienia sobie wzajemnie żartów, ale także Międzynarodowy Dzień Ptaków.

Ustanowiono go na pamiątkę pierwszej międzynarodowej konwencji o ochronie ptaków, która została podpisana w Paryżu w 1906 roku.

Inicjatorem i pomysłodawcą tego święta była Federacja Organizacji Ochrony Ptaków i Przyrody BirdLife International. Polska dołączyła do konwencji w 1932 roku.

Głównym celem konwencji było zwrócenie uwagi na rolę ptaków w przyrodzie i na zagrożenia z jakimi muszą się borykać, a także zachęcenie ludzi do podjęcia działań ochronnych na rzecz ptaków.

 

Z okazji dzisiejszego nietypowego święta zachęcamy do spacerów, gdzie na łonie przyrody, w parkach, w lasach, nad rzekami można zaobserwować naprawdę ciekawe gatunki. Wystarczy odrobina cierpliwości i oczy szeroko otwarte.

Szczególnie zapraszamy do parku zamkowego, gdzie można spotkać wiele różnych gatunków naszych pierzastych przyjaciół. Najbardziej pospolity i łatwy do zauważenia jest kos.

Kos to gatunek średniej wielkości ptaka częściowo wędrownego z rodziny drozdowatych. Jego głośny i melodyjny śpiew można usłyszeć pomiędzy początkiem marca, a końcem lipca już przed świtem, a także wieczorem i czasem w ciągu dnia.

Kosy gniazdują w niemal całej Europie poza daleką północą i krańcami południowo-wschodnimi.

Pierwotnie kos był ptakiem leśnym. W dalszym ciągu można go spotkać w lasach, jednak w XIX stuleciu kosy rozpoczęły zasiedlanie parków i ogrodów w pobliżu osad ludzkich, by później przenieść się także do centrów miast.

 

Źródło: Wikipedia, Lasy państwowe  Międzynarodowy Dzień Ptaków  - 1
  Międzynarodowy Dzień Ptaków  - 2


  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: