homeWydarzenia → Rewitalizacja Domku Ogrodnika

Rewitalizacja Domku Ogrodnika

Po³o¿ony w zachodniej czê¶ci parku tzw. Domek Ogrodnika powsta³ w latach 70. tych  XX. wieku po scaleniu dwóch odrêbnych obiektów zamieszkiwanych niegdy¶ przez zamkowego ogrodnika. Prezentowan± w nim ekspozycjê etnograficzn± tworz± zbiory zgromadzone staraniem Towarzystwa Mi³o¶ników Ziemi Suskiej, które pocz±tkowo by³y wystawione w przyziemiu zamku. W obecne miejsce przeniesiono je w 1996 roku, tworz±c Izbê Regionaln±, a w 2010 roku wesz³y w sk³ad Dzia³u Etnograficznego Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. S± one cennym przyk³adem kultury materialnej i duchowej, obrazuj±cym  ¿ycie codziennie, tradycyjn± kulturê materialn± oraz duchow± mieszkañców tych ziem: Górali Babiogórskich i ¯ywieckich. W Domku Ogrodnika mo¿na obejrzeæ m.in.: zaaran¿owane wnêtrze chaty z prze³omu XIX i XX wieku, z komor± i izb± mieszkaln±, w których znalaz³y siê narzêdzia codziennego u¿ytku oraz sprzêty domowe, zrekonstruowany sza³as pasterski wraz z wyposa¿eniem, ku¼niê, warsztat tkacki, narzêdzia do obróbki drewna, a tak¿e przyk³ady wyrobów rêkodzie³a ludowego (m.in.: typowe dla okolic Suchej wyroby zabawkarskie) i sztuki ludowej.

W ostatnich miesi±cach kolekcja etnograficzna, ze wzglêdu na podjête dzia³ania maj±ce na celu zwalczenie szkodników ¿eruj±cych w drewnie, nie by³a udostêpniana zwiedzaj±cym. W ramach przedsiêwziêcia maj±cego na celu ochronê samego budynku, jak i zgromadzonych w nim eksponatów przeprowadzona zosta³a fumigacja Domku Ogrodnika polegaj±ca na uszczelnieniu obiektu, przygotowaniu parametrów do gazowania, zagazowaniu, przeprowadzeniu pomiarów stê¿eñ po zagazowaniu, odwietrzeniu obiektu i pomiarach koñcowych. Z uwagi na fakt, ¿e kolekcja rze¼b zgromadzona w Domku Ogrodnika jest wpisana do inwentarza muzealiów Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej  przeprowadzanie prac konserwatorskich nie wymaga³o wcze¶niejszego uzyskania pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Podjêtym dzia³aniom ochronnym towarzyszy³o utworzenie w Zespole Zamkowo-Parkowym dwóch mobilnych stref rekreacji. Zakupione zosta³y dwa zestawy szachowe - jeden tradycyjny, a drugi dla trzech graczy wraz ze stylowymi stolikami i sk³adanymi krzes³ami. Pozwala to na rozgrywanie partii szachowych w dowolnym miejscu na terenie Zespo³u Parkowo-Zamkowego, co stanowi now± atrakcjê dla odwiedzaj±cych zamek i park. Jednocze¶nie utworzono strefê rekreacyjn± w przestrzeni której mo¿na rozgrywaæ partie królewskiej gry szachami nawi±zuj±cymi do tradycji kulturowych Podbabiogórza.

Fumigacja zabytków etnograficznych oraz utworzenie mobilnej strefy rekreacji z szachami tradycyjnymi oraz szachami dla trzech graczy stanowi realizacjê projektu „Rewitalizacja Domku Ogrodnika wraz z utworzeniem mobilnej strefy rekreacji z tradycyjnymi grami planszowymi – szachy”.

 

ZASADY KORZYSTANIE Z MOBILNEJ STREFY REKREACJI ORAZ ZWIEDZANIA  DOMKU OGRODNIKA (Ekspozycja Etnograficzna):

  1. Domek Ogrodnika:
  1. Ekspozycja Etnograficzna Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej jest prezentowana w „Domku Ogrodnika”.
  2. Zwiedzanie Ekspozycji  Etnograficznej  – „Domek Ogrodnika” zgodnie z Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej odbywa siê  tylko w sezonie  od 1 maja do 30 wrze¶nia w dniach:

- wtorek – sobota: 10:00 – 16:00,  

- niedziela: 10:00 – 17:00

- w poniedzia³ek: nieczynne.

  1. Zwiedzanie Ekspozycji Etnograficznej odbywa siê w formie zwiedzania grupowego (bezp³atnie) po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym z Punktem Informacji Turystycznej:

- nr. tel.  33 874 26 05,

- adres mailowy: muzeum@sucha-beskidzka.pl, rezerwacje@sucha-beskidzka.pl, it@sucha-beskidzka.pl.

  1. Na ekspozycjê nie mo¿na wnosiæ  plecaków, toreb oraz innych przedmiotów utrudniaj±cych swobodne zwiedzanie ekspozycji, których wymiary przekraczaj± 30 cm x 25 cm x 15 cm.
  2. Przed wej¶ciem na ekspozycjê nale¿y umie¶ciæ parasole w wyznaczonych pojemnikach. Pozostawienie parasoli odbywa siê na w³asn± odpowiedzialno¶æ.
  3. Na terenie ekspozycji zabronione jest wnoszenie i spo¿ywanie ¿ywno¶ci, napojów, ¶rodków odurzaj±cych, palenie tytoniu oraz e-papierosów.
  4. Na teren ekspozycji zabrania siê wprowadzania zwierz±t, za wyj±tkiem psów serwisowych osób niepe³nosprawnych.
  5. W Muzeum zwiedzaj±cy powinni zachowywaæ siê w sposób niezagra¿aj±cy bezpieczeñstwu eksponatów, w szczególno¶ci:

- nie dotykaæ eksponatów

- nie wchodziæ za sznury

- nie siadaæ na zabytkowych meblach

- nie ¶lizgaæ siê po posadzkach.

  1. Zdjêcia i filmy amatorskie mo¿na wykonywaæ tylko bez u¿ycia wszelkiego rodzaju sztucznych ¼róde³ ¶wiat³a oraz dodatkowych elementów stabilizuj±cych obraz nagrywania, takich jak statyw, monopad, selfiestick, flycam itp. Wykonane zdjêcia i materia³ filmowy przeznaczone s± tylko i wy³±cznie do u¿ytku prywatnego. Nie zezwala siê na ich dalsze publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody Muzeum.
  2. W trakcie zwiedzania nale¿y stosowaæ siê do poleceñ wydawanych przez przewodników muzealnych.
  3. Pozosta³e kwestie zwi±zane ze zwiedzaniem (w tym w zakresie zachowania bezpieczeñstwa) okre¶la Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej
  1. Mobilna Strefa Rekreacji:
  1. Mobiln± Strefê Rekreacji tworz± dwa zestawy szachowe: tradycyjne szachy oraz szachy dla trzech graczy wraz ze  stolikami i sk³adanymi krzes³ami.  
  2. Mobilna Strefa Rekreacji udostêpniana  jest:

- w sezonie: (od 1 maja do 30 wrze¶nia) na terenie Parku Zamkowego w godz. 9.00 - 15.30 w dniach otwarcia Muzeum

- poza sezonem: (od 1 pa¼dziernika do 30 kwietnia) w Punkcie Informacji  Turystycznej w godz. 9.00 - 15.30 w dniach otwarcia Muzeum

  1. Szachy wypo¿yczane s± bezp³atnie (odbiór i zwrot Punkt Informacji Turystycznej Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej)

 

Szczegó³owe informacje: tel. + 48 33 874 26 05 

 

Wiêcej: https://sucha-beskidzka.pl/pl/639/9838/strefa-rekreacji-w-zespole-zamkowo-parkowym.html

 




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: