home → Historia

Historia Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej

15 wrze¶nia 2007 roku w Sali Rycerskiej suskiego zamku odby³a siê uroczysta inauguracja dzia³alno¶ci Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Jest to najm³odsza z samorz±dowych instytucji kultury w mie¶cie i jedyna o statusie muzeum na terenie powiatu suskiego wpisana ju¿ na sta³e w kulturowy krajobraz miasta, kszta³tuj±c to¿samo¶æ regionaln± lokalnej spo³eczno¶ci, stanowi±c spor± atrakcjê zarówno dla turystów odwiedzaj±cych Such±  jak i samych jej mieszkañców.

O tym, ¿e w Suchej Beskidzkiej, mie¶cie o sporych tradycjach historycznych, a od bez ma³a czterech stuleci g³ównym o¶rodku administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym regionu, brakuje instytucji, która w profesjonalny sposób zajmowa³yby siê gromadzeniem, dokumentowaniem  i odpowiednim udostêpnieniem ¶ladów przesz³o¶ci, i ¿e powinna ona powstaæ, mówiono ju¿ od dawna. Jednak do realizacji tych  planów dosz³o dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku, kiedy to Sucha, w 2005 roku, obchodzi³a 600-lecie swojego istnienia jako osady powsta³ej na po³udniowo-wschodnich rubie¿ach ówczesnego ksiêstwa o¶wiêcimskiego. Rok po jubileuszowych obchodach, w dniu 24 pa¼dziernika 2006 roku, Rada Miejska w Suchej Beskidzkiej na wniosek Burmistrza Miasta Stanis³awa Lichosyta przyjê³a uchwa³ê w sprawie utworzenia Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej i nadaniu mu statutu przeznaczaj±c na jego siedzibê miejsce, które nadawa³o siê do tego celu w sposób naturalny i oczywisty – pomieszczenia po³udniowo-wschodniego skrzyd³a renesansowego zamku suskiego, stanowi±cego od wieków serce i dumê miasta. 

To w³a¶nie tutaj, w 2 po³. XIX wieku, za spraw± hr. Aleksandra Branickiego, ówczesnego w³a¶ciciela zamku oraz dóbr suskich, zosta³a zgromadzona i udostêpniona naukowcom oraz mi³o¶nikom historii i sztuki wspania³a kolekcja biblioteczno-muzealna znana jako „Zbiory biblioteczno-muzealne Branickich i Tarnowskich”, uznawana do wybuchu II wojny ¶wiatowej za jedn± z najcenniejszych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. W okresie zaborów stanowi³a ona miejsce, w którym „czuæ” by³o ducha dawnej Polski, a i po odzyskaniu niepodleg³o¶ci w 1918 roku, wci±¿ pozostawa³a nieocenion± skarbnic± wiedzy dla korzystaj±cych z jej zasobów pasjonatów historii i kultury.

Ustanowienie siedziby muzeum miejskiego w tym w³a¶nie miejscu spiê³o symboliczn± klamr± stare i nowe czasy, ponownie podkre¶laj±c wyj±tkow± rolê zamku jako miejsca, w którym szacunek dla przesz³o¶ci i tradycji jest warto¶ci± szczególn±. Od pocz±tku swojego istnienia muzeum skupia siê na realizacji celów i z zadañ, okre¶lonych w Statucie a tak¿e ustawach: o muzeach, ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, organizowaniu i prowadzeniu dzia³alno¶ci kulturalnej. Bêd±c instytucj± zaufania publicznego, jest depozytariuszem pamiêci o przesz³o¶ci i miejscem, które aktywnie uczestniczy w procesie kszta³towania ¶wiadomo¶ci historycznej oraz postaw spo³ecznych. Cele te realizuje poprzez dzia³alno¶æ bie¿±c± oraz udostêpnianie zbiorów zwiedzaj±cym, organizacjê ró¿notematycznych wystaw czasowych, opracowywanie i publikacjê wydawnictw regionalnych, a tak¿e prowadzenie na szerok± skalê dzia³alno¶ci edukacyjnej. Muzeum na bie¿±co wspó³pracuje z innymi placówkami muzealnymi, naukowymi, o¶wiatowymi oraz stowarzyszeniami NGO. Muzea, niezale¿nie od reprezentowanej specjalno¶ci, kszta³tuj± humanistyczn± postawê wzglêdem ¿ycia, zw³aszcza w¶ród m³odego pokolenia. St±d te¿ zastosowanie w suskiej instytucji kultury nowoczesnych interaktywnych technologii, które zw³aszcza m³odym ludziom u³atwiaj± poznanie danego zabytku w szerszym kontek¶cie kulturowym. W przeci±gu dekady muzeum opracowa³o i przedstawi³o zwiedzaj±cym ponad 30 ró¿norodnych wystaw, w¶ród których znalaz³y siê min.:

 

  • „KOLEKCJA MALARSTWA NOWO¯YTNEGO HABSBURGÓW ¯YWIECKICH” (2007)

- ekspozycja zawieraj±ca bardzo cenne obiekty europejskiego malarstwa nowo¿ytnego autorstwa austriackiego malarza Marina van Meytensa M³odszego (1695-1770), w³oskiej artystki doby renesansu Sofonisby Anguissoli (1532-1625), zbiory broni bia³ej (szable i kordelasy XVII-XIX wiek), palnej (muszkiety) a tak¿e numizmaty, meble i liczne pami±tki (³±cznie ok. 100 obiektów). Wystawa prezentowana jest do dnia dzisiejszego. W³a¶cicielem zbiorów jest prywatny depozytariusz.

 

  • „Z HISTORII SUSUKIEJ KOLEI” (2008)

- wystawa fotograficzna, sk³adaj±ca siê z 30 wieloformatowych plansz, po¶wiêcona dziejom budowy linii kolei transwersalnej w Suchej przygotowana z Fundacj± Era Parowozów w Warszawie i prezentowana w czasie Parowozjady we wrze¶niu 2008 roku.

 

  • „POR FIDE ET PATRIA” ZA WIARÊ I OJCZYZNÊ (2009)

- ekspozycja czasowa, prezentuj±ca 170 cennych grafik i rysunków od XV do XIX wieku, tworz±ca „szkic” historii grafiki i rysunku polskiego, stanowi±cych niegdy¶ czê¶æ wspania³ej kolekcji biblioteczno-muzealnej znajduj±cej siê w suskim zamku w czasach, gdy jego w³a¶cicielami by³y rodziny Branickich i Tarnowskich w XIX wieku i 1. po³. XX wieku, a obecnie bêd±cych w posiadaniu Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa zawiera³a dzie³a m.in. Wilhelma Hondiusa, Jeremiasza Falcka, Jana Piotra Norblina, Zygmunta Vogla, Franciszka Smuglewicza, Piotra Micha³owskiego, Artura Grottgera, Cypriana Kamila Norwida i Juliusza Kossaka. Wystawa przygotowana przez suskich muzealników wspólnie z dzia³em Rysunku Nowo¿ytnego w Warszawie. Wystawie towarzyszy³ folder pod tym samym tytu³em. 

 

  • „DIALOGI, KORESPONDENCJE, MALARSKA RZECZYWISTO¦Æ WOJCIECHA WEISSA I ANERI” 

- ekspozycja czasowa prezentuj±ca malarstwo jednego z najwa¿niejszych twórców polskiego modernizmu - Wojciecha Weissa (1875-1950) oraz jego ¿ony Ireny (pseud. Aneri; 1888-1981). Zbiory wypo¿yczone zosta³y od wnuczki artysty Renaty Weiss oraz z Muzeum im. Wojciecha Weissa w Krakowie (ok. 60 obrazów olejnych, grafik oraz fotogramy i pami±tki wraz z narzêdziami pracy artysty).

 

  • MISJE FRANCISZKAÑSKIE W AMERYCE I ARYCE (2011)

- wystawa prezentuj±ca dzia³alno¶æ misyjn± Ojców Franciszkanów z Prowincji ¦w. Jadwigi w Boliwii, Kenii, Burkina Faso i Togo. Prezentowane zbiory pochodzi³y z Muzeum Misyjnego dzia³aj±cego przy Biurze referatu Misyjnego w Górze ¦w. Anny (ok. 150 artefaktów).

 

  • JACEK Malczewski (1854-1929) – malarstwo i rysunek (2011)

- wystawa dzie³ jednego z najwybitniejszych polskich malarzy prze³omu XI  i XX wieku, wypo¿yczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum i Archiwum Akademii Sztuk Piêknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na ekspozycji zaprezentowanych zosta³o 79 obrazów olejnych rysunków i szkiców artysty oraz 90 dokumentów zwi±zanych z jego dzia³alno¶ci± jako pedagoga i rektora krakowskiej Szko³y Sztuk Piêknych. 

 

  • „S¡DOWNICTWO W PAÑSTWIE SUSKIM ORAZ DAWNE NARZÊDZIA TORTUR I KAR (2012)

- prezentacja funkcjonowania systemu s±downictwa na ternie tzw. „pañstwa suskiego” w XVII-XVIII wieku na przyk³adach wybranych dokumentów z „Ksiêgi S±dowej Gromad Pañstwa Suskiego z lat 1699-1757” oraz rêkopisów pochodz±cych z Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, po³±czona z ekspozycj± wiernych kopii dawnych narzêdzi tortur pochodz±cych ze zbiorów Ireneusza Seneckiego. Wystawie towarzyszy³ folder pt. „S±downictwo w pañstwie suskim.

 

  • „FUNDACJE KOMOROWSKICH i ich wp³yw na rozwój Suchej (1613-1614)” (2013)

- wystawa historyczna po¶wiêcona historii Suchej i tzw. Pañstwa suskiego oraz jego prywatnych w³a¶cicieli od momentu za³o¿enia osady w 1405 roku do po³owy XIX wieku. Prezentowane zbiory pochodzi³y z Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Muzeum Miejskiego w ¯ywcu, Archiwum Narodowego w Krakowie Archiwum Pañstwowe w Katowicach oraz Katedry Wawelskiej pw. ¦w. Stanis³awa i ¶w. Wac³awa w Krakowie (Serce dzwonu Zygmunta).

 

  • „BITWY KAMPANII WRZE¦NIOWEJ W MALARSTWIE ANDRZEJA ZIELIÑSKIEGO: KROJANTY, MOKRA, WÊGIERSKA GÓRKA, WYSOKA” (2013)

- wystawa batalistyczna, sk³adaj±ca siê z ok. 40 obrazów wykonanych w technice olejnej, stanowi±ca dokument w formie ilustracji wielkich, heroicznych bitew, stoczonych przez Wojsko Polskie z okupantem niemieckim pod Krojantami (01.09.1939), Mokr± (01.09.1939), Wêgiersk± górk± (02.09.1939) i Wysok± (01.09.1939).

 

  • „SUCHA BESKIDZKA. MIASTO WIELU WYMIARÓW. HISTORIA ZAPISANA W OBRAZIE” 1848-2015 (2015)

- kolejna wystawa historyczna, prezentuj±ca za pomoc± bardzo bogatego i unikalnego materia³u ikonograficznego oraz tematycznych plansz historycznych najnowsze dzieje Suchej i jej mieszkañców od po³owy XIX w. po czasy wspó³czesne.

 

  • „BOGU NA CHWA£Ê, LUDZIOM NA PO¯YTEK. 130 LAT STRA¯Y PO¯ARNEJ W SUCHEJ BESKIDZKIEJ 1886-2016” (2016)

- ekspozycja historyczna przygotowana z suskimi stra¿akami z okazji jubileuszu jednej z najstarszych i najbardziej prê¿nie dzia³aj±cych organizacji miejskich – Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej.

 

  • „NAJSTARSZE OSADNICTWO W DOLINIE RZEKI SKAWY” (2016)

- wystawa archeologiczno-historyczna stanowi±ca podsumowanie prac wykopaliskowych prowadzonych w czasie budowy sztucznego zbiornika retencyjnego na rzece Skawie – ¦winna Porêba (Jezioro Mucharskie), po³±czone z przekazaniem muzeum materia³u archeologicznego, pozyskanego w trakcie badañ archeologicznych z cennym skarbem ozdób z br±zu (tzw. Kultura ³u¿ycka).

 

  • „MIASTO KOLEJARZY. HISTORIA KOLEI W SUCHEJ BESKIDZKIEJ 1884 - 2021” (2021)

- wystawa przedstawiaj±ca znaczenie powsta³ego wêz³a kolejowego Sucha na trasie kolei transwersalnej dla przemian spo³ecznych i gospodarczych Suchej i ca³ego regionu. Na wystawie zaprezentowano cenne zbiory kolekcjonerskie, rodzinne, jak równie¿ gromadzone z sentymentu do wykonywanej pracy kolejarza. Wystawa zosta³a wzbogacona o modele lokomotyw z ró¿nych okresów historii.

 

Na uwagê zas³uguje równie¿ cykl wystaw bêd±cych pok³osiem d³ugoletniej wspó³pracy Muzeum Miejskiego z Narodowym Bankiem Polskim i Mennic± polsk± S.A. w zakresie edukacji ekonomicznej oraz historycznej dzieci i m³odzie¿y. W jej wyniku w muzeum zaprezentowane zosta³y tematyczne wystawy numizmatyczne pt.: „Pieni±dz w historii” (2009-2010), „pieni±dz w kulturze Europy” (2011), „Pieni±dz jako dzie³o sztuki” (2012) wraz z wybiciem i emisj± 1 Dukata Suskiego, „Bohaterowie monet kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski” (2013-2015), „Historia Polski w monetach” (2015-2016), „Pieni±dz i jego rola w gospodarce Polski i Europy”(2016-2017).

 

W l. 2007-2012 pracownik muzeum i autor koncepcji plastycznych wielu wystaw, artysta, malarz Rafa³ Lenart, wykona³ na podstawie zachowanej ikonografii i dostêpnych ¼róde³ historycznych cztery portrety w³a¶cicieli zamku suskiego: Kaspra Castiglione Suskiego, Piotra Komorowskiego, Jana Wielopolskiego i Aleksandra Branickiego, które prezentowane s± w Sali Rycerskiej zamku suskiego.

 

Wielu przygotowanym przez Muzeum Miejskie wystawom towarzyszy³y katalogi i publikacje, bêd±ce form± dokumentacji prezentowanych zbiorów. Nie jest to jednak jedyny wymiar dzia³alno¶ci wydawniczej prowadzonej przez muzeum. Instytucja ta co pewien czas publikuje materia³y promuj±ce dziedzictwo kulturowe Suchej Beskidzkiej w postaci ozdobnych kart ¶wi±tecznych i pocztowych, okoliczno¶ciowych kalendarzy, druków ulotnych i folderów, a tak¿e wiêksze monograficzne historyczne opracowania albumowe po¶wiêcone dziedzictwu kulturowemu i historii miasta. Przyk³adami tego typu wydawnictw, które ukaza³y siê w ostatnich latach opracowanych s± np.:
- ,,Z dziejów Parafii Suskiej” ( 2008 )
- ,,Pieni±dz w historii’’ ( 2009 )
- „Malarska rzeczywisto¶æ Wojciecha Weissa i Anerii. Katalog malarstwa artysty z opisem dzie³ prezentowanych na wystawie” ( 2009).
- ,,Panowie suskiego zamku” (2013).
- ,,Mini przewodniki po Suchej Beskidzkiej’’ , t. 1-14 (2013-2015). 
- ,,Bogu na chwa³ê, ludziom na po¿ytek. 130 lat Stra¿y Po¿arnej w Suchej Beskidzkiej (1886-2016)’’ (2016)
- ,,W sferze sacrum. Kapliczki, figurki i przydro¿ne krzy¿e Ziemi Suskiej’’ (2016) 
- „Najstarsze osadnictwo w dolinie rzeki Skawy” (2016)
- „Od galicyjskiej kolei transwersalnej do miasta kolejarzy. Historia kolei w Suchej Beskidzkiej.” (2021)
- warto dodaæ, ¿e w Muzeum Miejskim mo¿na zobaczyæ dwa filmy nagrane specjalnie do prezentowanych wystaw,: „Przez stulecia. Z dziejów Suchej i pañstwa suskiego”(2013) oraz „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy. Historia i badania naukowe” (2016).

 

Dzia³alno¶æ muzeum jako samorz±dowej instytucji kultury, jest finansowana g³ównie ze ¶rodków bud¿etowych Gminy Sucha Beskidzka, jednak od pocz±tku jego istnienia wa¿nym z priorytetów sta³o siê pozyskiwanie przez ni± jak najwiêkszej ilo¶ci ¶rodków zewnêtrznych, zarówno na organizacjê wystaw, wydawanie publikacji, jak równie¿ na dzia³ania maj±ce na celu dostosowanie placówki do standardów na miarê instytucji kultury pocz±tku XXI wieku. Dziêki otrzymanym w ten sposób funduszom , uda³o siê zorganizowaæ kilkana¶cie wystaw i projektów edukacyjnych , a w l. 2011-2012, w ramach Rz±dowego Programu Kultura+ utworzyæ pracowniê do digitalizacji zbiorów. Za to dzia³anie Muzeum jako jedna z czterdziestu instytucji w Polsce w 2015 roku otrzyma³o presti¿owe wyró¿nienie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Ma³gorzaty Omilanowskiej.

 

Muzeum na bie¿±co gromadzi i opracowuje zbiory. S± one przyjmowane droga darowizn i zakupów od osób prywatnych i instytucji. W 2010 roku Muzeum Miejskie jako instytucja uprawniona do ochrony dóbr kultury przejê³a kolekcjê etnograficzn± zgromadzon± przez Towarzystwo Mi³o¶ników Ziemi Suskiej i prezentowan± w Domku Ogrodnika. Zbiory te, bêd±ce cennym przyk³adem kultury materialnej i duchowej mieszkañców Ziemi Suskiej, stanowi± obecnie Dzia³ Etnograficzny muzeum W 2012 do zbiorów trafi³ album prezentuj±cy najstarsze znane do tej pory fotografie wykonane w Suchej ok 1893 roku. Ten cenny dokument odnaleziony w Ku¼ni Raciborskiej zosta³ przekazany przez Pani± Ritê Serafin – ówczesn± Burmistrz Ku¼ni na rêce Burmistrza Miasta Stanis³awa Lichosyta. W lutym 2016 roku, na podstawie Decyzji Ma³opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, do zbiorów samorz±dowej instytucji kultury zosta³y przekazane zabytki archeologiczne pozyskane w trakcie trwaj±cych ponad 15 lat ratunkowych prac archeologicznych w czaszy zbiornika wodnego ¦winna Porêba. Natomiast w sierpniu 2017 roku muzeum przejê³o zbiory z Muzeum im Emila Zegad³owicza w Gorzeniu Górnym, ofiarowane przez Fundacjê ,, Czartak” ( ok. 600 jednostek). Ta wspania³a kolekcja malarstwa, rysunku i rzemios³a artystycznego, zgromadzona przez rodzinê Zegad³owiczów, prezentuje sztukê Polski okresu Dwudziestolecia Miêdzywojennego.

 

Jednym z istotnych elementów dzia³alno¶ci prac Muzeum, poza gromadzeniem, opracowywaniem i udostêpnianiem zbiorów, jest dzia³alno¶æ edukacyjna, której wyrazem s± na bie¿±co organizowane lekcje muzealne przeznaczone dla dzieci i m³odzie¿y, studentów szkó³ wy¿szych i osób doros³ych. Tematyka lekcji jest bardzo zró¿nicowana i dopasowana do aktualnych wydarzeñ, bie¿±cych wystaw eksponowanych w Muzeum oraz do obowi±zuj±cego w szko³ach programu nauczania (m.in. historia, jêzyk polski, wiedza o spo³eczeñstwie, wiedza o kulturze).

 




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: