home → Zamek

Zamek suski

Zamek suski jest zbudowany z kamienia i cegły. Składa się z trzech skrzydeł, tworzących otwarty na wschód dziedziniec. Otaczają go dwukondygnacyjne, arkadowe krużganki z narożnymi loggiami oraz parterowe skrzydło północne.

 


W zamku znajdują się obecnie:

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej https://www.zameksucha.pl/

Wyższa Szkoła Ekologii i Turystyki https://wste.edu.pl/

Restauracja i hotel Kasper Suski http://www.kaspersuski.pl/

 

W otaczającym zamek parku można zobaczyć:

Domek ogrodnika – dział etnograficzny Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej oraz neogotycką oranżerię

 


Zamek jest miejscem licznych imprez okolicznościowych, sympozjów, konferencji naukowych oraz koncertów.

 

 

Rozbudowa suskiego zamku

 

Początkowo Suchą władał ród Strzałów, a na przełomie XV i XVI w. – Słupskich. W 1554 r. krakowski złotnik włoskiego pochodzenia Kasper Castiglione później Suski wzniósł kamienno-drewniany dwór obronny. Była to niewielka budowla o grubych murach  z wieżą w narożniku płn.-wsch. Jego potomkowie, zadłużeni u Komorowskich, sprzedali majątek w 1608 r. Nowy właściciel Suchej, Piotr Komorowski, rozbudował dwór, nadając mu charakter okazałej rezydencji w stylu renesansowym. W wyniku trwających do roku 1614 prac powstały dwa skrzydła w kształcie litery „L” z krużgankami od strony dziedzińca i wieżą mieszcząca na piętrze kaplicę. Autorem wzorowanej na Wawelu przebudowy był architekt Paweł Baudarth. W połowie XVII w. majątek na dwa stulecia stał się własnością Wielopolskich. Dzięki Annie z Lubomirskich Wielopolskiej ok. 1708 r. zamek został powiększony i zmodernizowany. Zamkowy dziedziniec został od północy i wschodu zamknięty przez dwie oficyny. Do skrzydła południowego zostały dobudowane dwie wieże flankując jego południową elewację. Zgodnie z ówczesna modą zamkowe wnętrza zyskały bogaty barokowy wystrój. Od strony południowej założony został barokowy ogród skupiony wokół stawu. W 1843 roku zamek nabył Aleksander Branicki, którego syn Władysław dokonał generalnej restauracji rezydencji. Została ona przeprowadzona w latach 1882-1887 pod kierunkiem wybitnego krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskiego. Braniccy na zamku zgromadzili okazałą kolekcję biblioteczno-muzealną zawierającą około 30000 tomów książek drukowanych, 10000 dokumentów, 550 tomów rękopiśmiennych ksiąg i kodeksów, 22 tomy inkunabułów, 16000 rycin i rysunków, 2000 numizmatów oraz wiele zabytków mien.in. archeologicznych.  Po pożarze w 1905 roku zamek przeszedł kolejny remont. W 1922 roku zamek i kolekcja drogą wiana przeszły na Tarnowskich. Ostatni z rodu Juliusz Tarnowski był właścicielem zamku do II wojny światowej. W czasie wojny wyposażenie zamku oraz biblioteka uległy rozproszeniu. Po wojnie obiekt przeszedł na własność państwa i był siedziba wielu często przypadkowych instytucji.

 

4 kwietnia 2016 roku w burmistrz miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt oraz Władysław hr. Tarnowski podpisali akt notarialny, na mocy którego gmina Sucha Beskidzka odkupiła zamek wraz z przyległym parkiem od rodziny Tarnowskich, stając się jego jedynym prawnym właścicielem.

 

W l. 2017 – 2018 za łączną kwotę ponad 10,5 mln złotych przeprowadzona została gruntowna renowacja wszystkich zewnętrznych elementów zamku. Zakres prac obejmował całkowitą wymianę pokrycia dachowego z rynnami i elementami blacharskimi, wykonanie izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej ścian zewnętrznych, wymianę całej stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych oraz wykonanie nowych tynków. Odrestaurowane zostały również elementy kamienne i posadzki krużganków. Rekonstrukcji poddano zewnętrzne okładziny architektoniczne z detalami w postaci sgraffita i iluzorycznych okien, którym przywrócono historyczny kształt. Zrekonstruowano także kominy i instalację odgromową. Prace budowlane obejmowały również modernizację kanalizacji deszczowej i wodno-kanalizacyjnej, uporządkowanie oraz utwardzenie dziedzińca z wykonaniem nawierzchni kamiennej oraz restaurację arkadowych mostków w parku zamkowym. Zamek został również pięknie oświetlony. Wykonana iluminacja nocą wspaniale eksponuje jego bryłę tworząc niezwykły nastrój.

 

 





    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: